
Jeżeli nie masz jeszcze umowy flotowej, to może wydawać Ci się, że z jej wdrożeniem może być spory problem.
- Masz przecież kilkanaście czy kilkadziesiąt obowiązujących polis OC, AC i innych, które mają różne okresy ubezpieczenia.
- Płacisz składkę za każda polisę odrębnie, raz w ratach, a czasami jednorazowo.
- Na części polis są cesje, albo ubezpieczonym jest leasing.
- Co będzie gdy kupisz nowy pojazd?
- Czy umowa flotowa nie rozwiąże się, gdy sprzedaż jeden czy kilka pojazdów?
- Czy będziesz musiał ubezpieczyć we flocie wszystkie pojazdy?
Jak widzisz tych wątpliwości jest dość dużo i często je słyszymy od nowych klientów. Ponad setka naszych klientów przekonała się, że nie taki diabeł straszny!

Po pierwsze dlatego, że to pracownicy CERTUM a nie klient opracowują i przygotowują wszystkie zestawienia i druki dla ubezpieczycieli, pozyskują informacje o szkodowości.
Po drugie dlatego, że w CERTUM wiemy dokładnie jak krok po kroku sprawnie przeprowadzić klienta przez cały proces, tak, żeby jak najszybciej dostrzegł korzyści z umowy flotowej.
Chcesz poznać nasze rozwiązania? Zamów już teraz BEZPŁATNĄ konsultację z brokerem, który odpowie na Twoje wszystkie pytania i wyjaśni wątpliwości.
Jeżeli szukasz szybkiej odpowiedzi, to rozwiń z poniższej listy temat, który Cię interesuje:
Płacę składkę za każda polisę odrębnie, raz w ratach, a czasami jednorazowo
Jeżeli nie będzie wyrównania okresów ubezpieczenia, to terminy opłacania składek się nie zmienią. Dalej będziesz płacić za każdą polisę osobno, a zatem zwykle w terminie 14 dni od jej wystawienia.
W przypadku wyrównywania okresów ubezpieczenia w pierwszym roku nie ma większej zmiany, dopiero w drugim roku ustalamy z klientem plan płatności i może być on jednorazowy lub ratalny (od 2 do 12 rat).
W umowach flotowych najczęściej stosuje się płatności jednorazowe, ale pod indywidualne potrzebny klienta przygotowujemy również umowy z płatnościami ratalnymi.
Na części polis są cesje, albo ubezpieczonym jest leasing
Zawarcie umowy flotowej nie zrywa dotychczasowych polis, a więc zapisy o cesji pozostają w mocy do czasu wystawienia polis na kolejny okres ubezpieczenia. Zadbamy o to, aby cesje były wpisane na polisy zawarte w ramach umowy flotowej, tak jak to jest wymagane przez bank czy leasing albo inny podmiot. Cesja nie wpływa w żaden sposób na cenę i warunki ubezpieczenia.
Jeżeli ubezpieczonym ma być leasing (lub inny podmiot), to uwzględnimy ten fakt, zarówno w tracie przygotowywania oferty, jak i dopilnujemy, aby odpowiednie zapisy znalazły się na polisach. Niektóre zakłady ubezpieczeń mogą zastrzec w ofercie flotowej zwyżkę w ubezpieczeniach OC i AC dla pojazdów w leasingu, ale w większości wypadków skutecznie negocjujemy jej wykreślenie.
Co będzie gdy kupię nowy pojazd?
Masz do wyboru trzy opcje:
- ubezpieczasz pojazd w ramach umowy flotowej
- ubezpieczasz pojazd przez leasing lub u dilera
- negocjujesz warunki ubezpieczenia z leasingiem / dilerem wykorzystując lepsze stawki z umowy flotowej
Najważniejsze jest to, że to Ty wybierasz najlepsze dla Ciebie rozwiązanie!
Dla zakupu większej ilości aut negocjujemy z ubezpieczycielem odrębne, znacznie korzystniejsze stawki za ubezpieczenia. Podobnie robimy w przypadku zakupu pojazdów o dużej wartości oraz nietypowych.
Czy umowa flotowa nie rozwiąże się, gdy sprzedam jeden czy kilka pojazdów?
Taka sytuacja mogłaby mieć miejsce, jeżeli ilość pojazdów spadnie np. o 50%. Jeżeli sprzedaż dotyczy kilku pojazdów, to umowa flotowa obowiązuje dalej na niezmienionych warunkach.
Dla klientów, którzy planują istotną redukcję posiadanych pojazdów, przygotowujemy odpowiednie zapisy w umowie flotowej, które gwarantują jej obowiązywanie.
Jeżeli jest to nieprzewidziana wcześniej sytuacja, to nawet, gdy ubezpieczyciel mógłby zerwać umowę flotową, negocjujemy jej utrzymanie na korzystnych dla klienta warunkach.
Czy będę musiał ubezpieczyć we flocie wszystkie pojazdy?
Nie. Część ubezpieczycieli nie wymaga ubezpieczenia wszystkich pojazdów, które zostały zadeklarowane do umowy flotowej i nie pobiera za to żadnych dodatkowych opłat. To najbardziej elastyczne rozwiązanie.
W przypadku pozostałych zakładów ubezpieczeń możemy przygotować umowę flotową w taki sposób, że nie będzie to konieczne. Robimy tak wtedy, gdy we flocie są pojazdy leasingowane oraz jest w niej kilka nietypowych aut (np. bardzo drogich, wynajmowanych krótkoterminowo).
Jeżeli leasing zaproponuje bardziej korzystne warunki niż te w umówię flotowej, to możemy zawsze podjąć negocjacje z ubezpieczycielem o obniżenie stawek dla tego pojazdu, co najcześciej kończy się sukcesem.
Nie znalazłeś tematu, który Cię dotyczy? Zamów już teraz BEZPŁATNĄ konsultację z brokerem, który odpowie na Twoje wszystkie pytania i wyjaśni wątpliwości.